:::: MENU ::::
Posts tagged with: rhel

bringing up interface eth0 device eth0 does not seem to be present delaying initialization [FAILED] Hatası ve Çözümü

CentOS / RHEL Sistemlerinde,  VM veya Fiziksel olarak Klonlanlama işlemlerinden sonra  ağ arabirimlerini yeniden yapılandırma  sırasında;

“bringing up interface eth0 device eth0 does not seem to be present delaying initialization [FAILED]”

hatasını alabiliriz.Bunun nedeni yeni ağ kartı farklı bir MAC adresine sahip ve sistem hala eski donanım (MAC) adresini arıyor olmasıdır.

CentOS Linux, udev kullanarak ağ arabirimi donanım yapılandırması saklar.Ağ arabirimi yapılandırma dosyasıda;

dizininde bulunur..

En sevdiğiniz editörü (vim) kullanarak bu dosyayı açın ve düzenlemeye başlayın. Aşağıdaki  gibi,  yapılandırma satırları göreceksiniz.Ağ arabirimlerinin geçtiği satırları silebiliriz.

Continue Reading


Linux’de I/O artışına sebep olan süreçleri bulma “wait CPU”

Wait IO,sorunu çeşitli nedenlerden olabilir.Öğrenmek için temel yol hangi işlemin buna neden olduğunu bulmaktır. Ana nedeni “kesintisiz uyku”(“Uninterruptiable sleep” ) anlamına gelen “D” durum kodu (STAT) olan arka plan süreçlerdir. Ama “Kesintisiz uyku ön işlem”(“Uninterruptible sleep foreground process” )anlamına gelen “D +”   bu arka plan süreçleri ciddi bir sorun neden olmaz.

Linux’de oturum açma işlemi normalden çok daha uzun zaman alıyorsa. Daha sonra herhangi bir işlemi de yapmak genellikle çok daha uzun zaman alıyorsa IO sorunu olabilir.

Sorun belirlenmesi için aşağıdaki kodu konsoldan çalıştırabiliriz. Yaptığı işlem durum kodu “D” olan süreçleri 1 sn aralıklar ile ekrana bastıracaktır.