:::: MENU ::::

Terraform Nedir? Nasıl Kurulur?

readmeTerraform nedir?

Terraform, sistem altyapınızı(infrastructure) inşa etmek, değiştirmek ve versiyonlamak için kullanılan geliştirilmeye hızla devam edilen güvenli ve verimli bir araçtır. Ayrıntılı bilgi ve gelişimi için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Özellikle cloud provider’lardan aws kullanıyorsanız neredeyse tüm resource’ları (Infrastructure as Code) mantığı ile yönetebiliyorsunuz. Bunun yanında fiziksel makineleri,VM,network switchleri ve container’larıda yönetebilirsiniz. Ayrıca örnek vermem gerekirse CloudFlare,Atlas,DigitalOcean,Docker,Google Cloud,VMware vSphere,Azure,DNS gibi birçok provider ve in-house sistemleri yönetebilirsiniz. Tüm liste için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Terraform Nasıl Kurulur?

Terraform şuan Mac OS X,FreeBSD,Linux,OpenBSD,Solaris,Windows sistemlerde kullanılabiliyor.Linux ve FreeBSD’de Arm işlemci desteğide var.

Ben kurulumu centos sistem üzerinde gerçekleştirdim fakat siz bu sistemlerden herhangi birinde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sayfadan istediğimiz platform için kaynak dosyayı indirmemiz ve PATH ayarı yapmamız yeterli oluyor.

Linux/Mac için örnek PATH düzenlemesi.

daha sonrasında kurulumu verify  edebiliriz bunun için konsol’da

ekranını görüyorsak kurulum problemsiz tamamlanmıştır.

Örnek yapılandırma:

aws üzerinde instance oluşturmak.(Bunun için amazon hesabınızın olduğunu kabul ediyorum. Hesabınız yok ise bu adresten free tier hesap açabilirsiniz.)

tüm resource yönetimi için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.


So, what do you think ?

You must be logged in to post a comment.