:::: MENU ::::

Bulut Bilişim Ne Ola Ki?

İnternet hızı ve kullanımı teknolojinin gelişmesiyle hergün hızla büyümekte ve yaygınlaşmakta. Balta girmemiş ormanlara bile artık internet erişiminin olması için çalışmalar yapılıyor. Bu doğrultuda hayatımızda kullandığımız herşey artık akıllı (smart) diye nitelendirdiğimiz türde olmaya başladı. Akıllı telefon, akıllı saat, akıllı evler,akıllı kıyafetler, akıllı arabalar vb.

Biraz önce dediğim gibi internet kullanımının artması ve kullandığımız herşeyin akıllanması sonucunda büyük dataların(big data) oluşması ve bu dataların büyüdükçe analiz edilmesi,işlenmesi ayrı bir dert olmaya başladı. Tüm bu gelişimlerle beraber altyapı maliyetleri,yönetilmesi ve sürekliliği içinde ihtiyaçlar artı ve bu ihtiyaçlar doğrultusundada yeni birçok hizmet türleri ortaya çıktı.

Tam bu doğrultuda, Bulut bilişim (Cloud computing) günümüzde bilişim dünyasında kullanımı gün geçtikçe artan ve yaygınlaşan bir hizmet türü olmaya başladı. Bulut Bilişim , kullanıcıların yerel konumlarında yazılım, veri erişimi veya servis altyapısı gerekmeksizin tüm ihtiyaçların hizmet olarak sağlanmasıdır. Günümüzde birçok şirket yöneticisi gerek güvenlik gerek ise gizlilikten ötürü altyapılarını cloud’a taşıma konusunda net bir karar ve fikir sahibi değiller. Özellikle ülkemizi yöneten kişilerin bu konuya olan yaklaşımlarını gördükçe.

Eski Bakan ve Şuanki Başbakan Binali Yıldırım’ın bulut bilişim hakkındaki yorumu;

‘herkes oraya bişey atıyo, gelen ordan işine yarayanı alıyo kullanıyo. ‘

‘abur cubur dolduruyosun, herkes ihtiyacını ordan alıyo.’

 Tabiki işler Başbakan Binali Yıldırım’ın ifade ettiği gibi bukadar basit ve kolay değil. Bulut Bilişimin ne olduğunu gösteren mantıksal şema aşağıdaki gibidir.

cloud_computing-svg

Bulut Bilişim’de çeşitli hizmet modelleri bulunmaktadır.

 

Bulut Bilişim hizmeti genel olarak;

olarak 3 şekilde sunulmaktadır.

 

Bu hizmetler arasındaki farkları uzun uzun anlatmaktansa aşağıdaki görsel ile işin özeti gayet iyi anlaşılıyor. Görselden anlaşılacağı üzere  IaaS hizmeti sistem yöneticilerini, PaaS hizmeti  uygulama geliştiricileri, SaaS hizmeti de daha çok son kullanıcıları hedef almaktadır. Daha sonraki paylaşımlarımda bu platformlar ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağm.

bulut_bilisim_turleri


So, what do you think ?

You must be logged in to post a comment.