:::: MENU ::::
Posts tagged with: internet

Nedir Bu Big Data (Büyük Veri) ? Nasıl Oluşur ?

big data

big data

Big Data, İnternetin hızlanması ve internet teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak  akıllı cihaz teknolojilerin gelişmesi ile birlikte artık herkesin cebinde bir akıllı telefon, herkesin evinde bir bilgisayar ve tüm şirketlerin arka ofislerinde bilgi teknolojileri yönetimini yapan birimler bulunmaktadır.

İşte tam bu noktada, günümüzde sıkça adını duymaya başladığımız Big Data (Büyük Veri) , her ne kadar teknolojinin ilerlemesi ve kullanım alanlarının artması ile ortaya çıkmış bir kelime olarak görülse de, yıllardır içerisinde bulunduğumuz fakat gelişiminden pek haberdar olamadığımız bir olgudur. Bu olguya farkında olmadan sürekli destek vermekte ve “Büyük Veri” olarak isimlendirdiğimiz bu ortama sürekli veri akışı sağlanmasında bizler de katkı sağlamaktayız.

Şöyle ki; Instagram’a girerek bir #(hashtag) araması yapmanız veya yeni bir hastag ile paylaşım yapmanız bir veri oluşumuna sebep olur. Örneğin Twitter her gün 7 TB, Facebook 10 TB ve bazı kurumlar her gün her saat TB’larca veri saklıyor. Aynı şekilde gün içerisinde girdiğiniz her siteyi, sitede tıkladığınız her noktayı ve bunu saniyede milyarlarca insanın yaptığını düşünün. Sosyal medyanın günümüzdeki kullanımını düşünürsek işte size Big Data! Tabi ki bu durumu sadece sosyal medya ile sınırlandırmamak gerekiyor. Her geçen gün hayatımıza yeni bir teknoloji daha ekleniyor ilerde kullandığımız araçlar bile sürüş istatistiklerini toplayacaklar, ‘internet of things’ yani nesnelerin interneti buna bir örnek olarak verilebilir. Continue Reading