:::: MENU ::::
Posts tagged with: ncdu

Ncdu ile Disk Kullanımı Analiz Etme

Ncdu, (NCurses Disk Usage) komut satırı üzerinden, disk kullanımını gösteren, yön tuşları ile dizinler arasında hızlıca gezinebilen  komut satırı aracıdır. En güzel tarafı  “/ ” dizininde  “ncdu” komutunu çalıştırdığınızda, tüm alt dizinleri de hesaplayarak, yön tuşları ile alt dizin ve üst dizinlerde tekrar dizin kullanımını hesapamaya gerek kalmadan gezinebilmeye olanak vermesidir. Bu sayede “du” komutunda olduğu gibi, “/ ” ana dizinde bulunan  dizinlerin boyutunu hesaplayıp, bir alt dizinde tekrar “du” komutunu çalıştırmamıza gerek kalmamaktadır.Ncdu varsayılan ayarlar ile, otomatik olarak her saniyede 10 defa ekranın  dizin kullanımını güncellemekte. Quite mod seçeneği ( -q parametresi ) ile bu durumu her 2 saniyede 1 defa çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede trafik kullanımından tasarruf edebilirsiniz.Ayrıntılı kullanım için kullanım klavuzuna bakabilirsiniz.

Şuan sitesinde güncel 1.11 sürümü bulunmakta. Centos/RedHat sistemlerde epel reposundan yum komutu ile ncdu-1.11 sürümü geliyor,

Centos 6.x  32 bit epel repo kurulumu için,

Epel repo’sunun kuruluğu olduğunu varsayarak:

Önemli bir bir nokta ncdu, du komutunda olduğu gibi, çalıştırdığınız dizin ve alt dizinlere doğru hesapladığı unutulmamalıdır.

En basit kullanımı:

Bulunduğunuz dizinden farklı bir dizinde tarama yapmak istersek:

Bir dizini Exclude(Hariç Tutma) işlemi:

Yukardaki komut sayesinde / dizininde /mnt altında bulunan configbackup ve old_tmp hariç tutarak tarama yaptırıyoruz.

kullanım şekillerini artıtabilirsiniz. Bunun için  ncdu ekranında “?” tuşuna baştığımızda ekranda kullanabileceğimiz seçenekler gelecektir.

Download için burayı ziyaret edebilrisiniz.

Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilrisiniz.